Co to jest Striger?
Striger jest maszyną, dzięki której możemy stosować uprawę pasową w dwóch przejazdach.

Co nam daje uprawa przy pomocy Strigera ?
Dzięki uprawie przy pomocy Strigera możemy ograniczyć znacząco koszty eksploatacyjne ze względu na mniejszą liczbę przejazdów, czyli mniejszą liczbę roboczogodzin i zaoszczędzić tym samym zużycie paliwa w gospodarstwie a przy okazji możemy o wiele bardziej ekonomicznie wykorzystać nawozy mineralne poprzez lepsze zlokalizowanie ich dla rośliny i zmniejszenie dawki wysiewu. 

Jak zbudowany jest Striger ?

Sekcje robocze Strigera zbudowane są z kilku różnych elementów spełniających różne określone zadania.
1. Konstrukcja Sekcji Strigera zbudowana jest na równoległoboku niezależnie zamontowana na ramie co przy pomocy kół kopiujących daje nam niezależne kopiowanie terenu każdej z sekcji z osobna
2. Kolejny element to ostry i gładki krój talerzowy o dużej średnicy, który ma za zadanie przecięcia bruzdy przed zębem i nacięcie resztek pożniwnych. Ułatwia to pracę zarówno oczyszczaczom gwieździstym, jak również zębom spulchniającym.
3. Tarcze w kształcie gwiazdy, które tutaj widzimy mają za zadanie oczyścić całkowicie rząd wysiewu z resztek pożniwnych czy to poplonów, talerze te możemy regulować beznarzędziowo, ale również unieść do góry
4. Ząb spulchniający, który tutaj widzimy jest to ząb utwardzany z dłutem ROCKPOINT o szerokości 50 mm na zabezpieczeniu hydraulicznym non stop o sile wyzwolenia 1000 kg. Ząb ma za zadanie kruszyć glebę i rozluźniać rząd wysiewu. Ząb ten niszczy podeszwę płużną bez wyciągania martwicy na wyższe partie uprawne. Głębokość pracy zęba możemy regulować beznarzędziowo w zakresie od 7 do 30 cm. Jak widzimy zaraz za zębem mamy schowaną redliczkę do wysiewu nawozu, która połączona jest rurą z głowicą rozdzielającą.
5. Zaraz przy zębie widzimy faliste talerze ograniczające, które mają za zadanie utrzymać rozluźnioną glebę w rzędzie, jednocześnie ją rozdrabniając, powoduje nam to, że międzyrzędzia pozostają nienaruszone a wschody chwastów są znacząco ograniczone.
6. Na samym końcu sekcji mamy koło krusząco-dogniatające z prętami, które zamyka nam rząd i likwiduje dziury w przyszłym rzędzie wysiewu, nacisk koła możemy regulować poprzez ciśnienie hydrauliczne w siłownikach. Koło dogniatające możemy również podnieść w celu lepszego przenikania wody i działania mrozu w uprawie jesiennej. Wszystkie elementy robocze zabezpieczone są przed uszkodzeniami mechanicznymi zabezpieczeniem non-stop. Prócz sekcji roboczej mamy tutaj również głowice rozdzielającą z całą armaturą do aplikacji nawozu stałego, który ze zbiornika frontalnego KUHN TF 1512 wędruje za pomocą rury do redliczki schowanej zaraz za zębem spulchniającym.

Jakie warianty konstrukcyjne przewidział producent ?
Striger występuje w wersji od 4 do 6 rzędów na ramie sztywnej i od 6 do 12 rzędów na ramie składanej. Prócz tego maszyna ta daje nam możliwość podawania nawozu mineralnego w formie płynnej poprzez zamontowanie specjalnych końcówek rozpylaczy, jak również możliwość rozlewania gnojowicy poprzez zamontowanie specjalnych rur rozlewowych i uniwersalnej głowicy rozlewowej. Zwiększa nam to produktywność naszej maszyny w gospodarstwie. Maszynę, którą tutaj widzimy to STRIGER 600 R w wersji 8 rzędowej na ramie składanej na czas transportu. Kultywatorem tym możemy pracować w rozstawie od 45 do 80 cm w zależności od uprawy czy to przy uprawie kukurydzy w rozstawie 75, czy w uprawie buraka w rozstawie 45 lub 50cm.

Jakie zapotrzebowanie na moc przy tej maszynie ?
Zapotrzebowanie na moc w przypadku Strigera to plus minus 30 km na sekcję roboczą. W przypadku maszyny 8 rzędowej jest to około 240 km, aczkolwiek wszystko jest uzależnione od głębokości roboczej, typu gleby i warunków w polu.

Ile i jakie typu kół dogniatających możemy zastosować w omawianej maszynie ? Koła dogniatające w kultywatorze STRIGER zagęszczają glebę wgłębnie, zapobiegając jej ubijaniu na powierzchni. Celem jest rozbicie brył gleby, które pobudza przenikanie wody oraz zatrzymuje wilgoć w glebie. Jaka jest optymalna prędkość pracy zalecana przez producenta ? W przypadku zabiegu wykonywanego jesienią producent zaleca głębokość pracy na poziomie 20 – 30 cm i mała prędkość robocza 6 – 8 km / h W przypadku zabiegu wykonywanego wiosną producent zaleca głębokości na poziomie od 10 do 20 cm, z prędkością od 8 do 12 km/h. Na jaką maksymalną głębokość jesteśmy w stanie przeprowadzić wysiew? Zębem spulchniającym jesteśmy w stanie pracować w zakresie od 7 do 30 cm, redliczka do wysiewu nawozu podaje kilka centymetrów płycej niż koniec zębu.

Zapraszamy do obejrzenia materiału gdzie nasz handlowiec Konrad dogłębnie omawia KUHN STRIGER!

Możesz również cieszyć się:

Zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Maszyny rolnicze KUHN oraz inne, Środki ochrony roślin, Nawozy, Materiał siewny